---------------------------------------------
---------------------------------------------
Stefan Ekner
tel. 0 504 734 603
e-mail: s.ekner@port21.pl
 
 

Jacht dla ciebie

Trudno dać receptę na jednostkę uniwersalną... Na początku odpowiedzmy sobie pytanie, gdzie będziemy żeglować. Każdy akwen ma swoja specyfikę. Inne założenia powinien spełniać jacht do długich wędrówek po Jezioraku, Mazurach czy Solinie, a inne do sobotnio-niedzielnych wypadów. Istnieją także małe jachty morskie.

 

Jachty turystyczne
Śródlądowy kabinowy jacht turystyczny musi mieć dużą stateczność kształtu, być niezatapialny, mieć niewielkie zanurzenie, uchylny miecz i płetwę sterową; powinien być wyposażony w lekki, łatwy do kładzenia maszt i prosty takielunek. Wnętrze wysokość w kabinie minimum 1,2 m, wygodne koje z wysokością siedzenia, stół i jeśli kubatura kadłuba na to pozwala maleńki kambuzik. Masa i gabaryty takiej jednostki pozwalają holować ją za średniolitrażowym samochodem na jednoosiowym wózku.

Jacht do sobotnio-niedzielnych wypadów powinien spełniać podobne warunki jak śródlądowa kabinówka, z tym że nie musi mieć kabiny. Wskazane są jedynie szczelne schowki do przechowywania bagażu, choć nie jest to warunek konieczny. Niegdyś tego typu jednostki stanowiły trzon śródlądowej floty turystycznej Omega, BM-ka, Pirat, Słonka... Gabaryty i masa powinny umożliwiać zwodowanie jednostki 6-8 osobom.

 

Jachty plażowe
Oddzielna grupę stanowią katamarany i jachty plażowe. Przy silnym wietrze żegluga na tego typu jednostkach wyzwala taką ilość adrenaliny, iż porównać to chyba można tylko ze skokiem na bandżi. Są lekkie, łatwe do przewiezienia, otaklowania i wodowania, a po złożeniu nie zajmują dużo miejsca można je trzymać choćby w garażu podwieszone pod sufitem.

 

Małe jachty morskie
Mały jacht do dalekich rejsów przede wszystkim powinien być mocny i dzielny... Stosunkowo duża wyporność, umiarkowana stateczność początkowa i duża stateczność końcowa, a także kursowa; niewielkie nawisy kadłuba; prosty, mocny takielunek, nisko usytuowany środek ożaglowania, niezbyt rozbudowana powierzchnia płócien, niewielki odpływowy kokpit...

 

Załoga

Kolejna kwestia, którą musimy rozważyć to z kim będziemy pływać. Inaczej powinien być zaprojektowany jacht dla załogi, która doskonale zna "rzemiosło" i każdy jacht na wodzie traktuje jak wyzwanie do regat, a inaczej jednostkę typu "Happy sailing" - dla tych, którzy smakują żeglarstwo inaczej, żeglując niespiesznie, co nie znaczy mało. I jeszcze jedna niezmiernie ważka sprawa - liczebność załogi. Lepiej zaplanować jedną dodatkową, rozkładaną koję niż zabudowywać kadłub, jak gdyby miały na jachcie pływać trzy pokolenia na raz - to się raczej rzadko zdarza.

 

Technologie

Pozostaje jeszcze wybór technologii budowy. Można budować ze sklejki, kleić kadłuby z obłogów lub budować jacht w technologii one-off (laminat epoksydowo-szklany, pianka). Przy wyborze jednostki musimy wziąć pod uwagę nasze zdolności manualne. Nie prawdą jest, że jeśli nigdy nie zbudowaliśmy łodzi, to nie możemy się zabrać za budowę. Chodzi raczej o to, na ile sprawnie potrafimy posługiwać się ręczną piłą do drewna i metalu, krajzegą, strugiem i pilnikiem, czy potrafimy szlifować, szpachlować i malować pędzlem i wałkiem...

Jeśli mamy o tym wszystkim pojęcie i będziemy myśleć trakcie pracy, to szybko nabierzemy wprawy i budowa jachtu będzie sprawiała dużą przyjemność. Ważne jest, by wystarczyło nam cierpliwości. Nie zbuduje się jachtu w ciągu miesiąca - im więcej poświęcimy czasu na pracę tym jej efekty będą bardziej satysfakcjonujące. Z drugiej jednak strony jeśli robota będzie ciągnęła się dłużej niż 2 lata to zaczniemy tracić zapał i wiarę w to, że kiedykolwiek będziemy pływali na własnoręcznie budowanym jachcie. Należy raczej założyć, że nasz jacht będziemy budowali samodzielnie. 6,5-metrowy jacht da się zbudować samemu. Większe zaczynają być "kłopotliwe" - wymiary i masa poszczególnych elementów utrudniają ich samodzielną obróbkę i pasowanie.
Jeśli znamy odpowiedź na te pytania pozostaje już tylko architektura jachtu...

Jak zbudować jacht?
Artykuły które moga okazać sie pomocne w samodzielnej budowie jachtu.

 
     
Projektowanie stron Projektowanie stron